נתיאחראי על איסוף החומר והעריכה: שטיין נתי פיזיותרפיסט מומחה לפציעות ספורט, רפואת כף רגל בניה והתאמה של מדרסים. בוגר תואר ראשון  b.a.p.t באוניברסיטת תל אביב, בוגר תואר שני  בפיזיותרפיה m.a.p.t מאוניברסיטת באר שבע, בעל תואר מאמן מוסמך של ווינגייט, ובוגר קורס מדרסים והנעלה רפואית של מכללת שיאים.
מנהל ש.פ.א מרכז אורתופדי  מכון בוטיק למדרסים המתמחה במתן פתרונות לבעיות כף רגל  בעלי תקן איכות גבוה מכל הסוגים.
כתובת מייל לשאלות והארות   nati.shtain@gmail.com             כתובת הקליניקה: חולון, יהושוע רבינוביץ 58, מרכז דר-גת          טלפון: 035169361 \ 0528306095  
אנה פרגנו לקידום האתר על ידי לחיצה על מקש:      :
למייל מהיר:    מעטפה       לדף גוגל:    מעטפה       לדף פייסבוק:    מעטפה

 תנועות כף הרגל   >   סופינציה  > 

סופינציה

תנועת הפרונציה ותנועת הסופינציה הן תנועות נגדיות הנמצאות על אותו מישור תנועה ב כף הרגל, מישור תנועה הנמתח מתנועת סופינציה מלאה ועד תנועת פרונציה מלאה.
תנועת הסופינציה היא תנועת קרסול משולבות, הפועלת במספר פרקים בכף הרגל ובשלושת מישורי התנועה כאחד. מספר רב של שרירים מעורבים במעבר מפרונציה לסופינציה ולהיפך מסופינציה לפרונציה.
במהלך תבנית הליכה תקינה כף הרגל עוברת ממנח פרונציה לסופינציה ולהיפך.
בתחילת שלב הדריכה זהו שלב הבלימה, כף הרגל נמצאת במנח פרונציה גמיש המאפשר בלימת זעזועים ואחיזה טובה במשטח הדריכה, במעבר לשלבים מאוחרים יותר כף הרגל עוברת ל סופינציה מתקשחת ומאפשר תפקוד יעיל בשלב ההאצה.
במקרים רבים אנו עשויים למצא כי כף רגל אשר נמצאת במנח היפר פרונציה ( מנח וולגוס ) היא גם כף רגל מושטחת \ פלטפוס, לרוב מנח ההיפר פרונציה יתואר על ידיי המטופל כתחושה של קריסה פנימית של כף הרגל במהלך עמידה או הליכה.
כף רגל במנח היפר פרונציה בדרך כלל נוטה לביומכניקה לקויה, מנח הפרונציה אינו מאפשר נעילה יעילה של המפרקים ובשלבי ההאצה תפקוד כף הרגל ( בהיפר  פרונציה ) יהיה תפקוד לקוי.
כף רגל במנח סופינציה מוגבר מלווה לרוב קשת גבוה, כף הרגל במנח סופינציה אינה מתפקדת היטב כבולם זעזועים ומגבירה את הסיכוי לפציעות ספורט.
סופינציה במחזור ההליכה:

סופינציה \ פרונציה בשלב הדריכה הראשון:
בשלב הדריכה הראשוני בקרקע כף הרגל נמצאת במעט סופינציה, כך שהמגע הראשוני עם הקרקע מבוצע על ידי הפן הלטראלי \ חיצון של עקב כף הרגל, במהלך שלב העמסת המשקל הקרסול נע לכיוון פרונציה, כך שמרכז הלחץ נע לכיוון מרכז העקב. תנועת פרונציה זו נמשכת עד לסיום שלב העמסת המשקל.

בתחילת שלב הדריכה המרכזי כף הרגל במנח פרונציה המאפשרת לכף הרגל גמישות, אחיזה טובה במשטח הדריכה ובלימת זעזועים איכותית יותר. לקראת סוף שלב זה כף הרגל מתארגנת לקראת שלב הרמת העקב, ותנועת סופינציה מתחילה להתרחש בכף הרגל. תנועת הסופינציה מקשיחה את כף הרגל ותאפשר בהמשך את הרמת העקב.

בתחילת שלב הדריכה הסופית ותחילת הרמת העקב כף הרגל נמצאת במנח סופינציה, לאורך שלב זה העקב מתרומם המומנטים על כף הרגל הולכים וגוברים, ותנועת ה סופינציה מקשיחה את הרגל מאפשרת את הרמת כף הרגל ללא קריסה.

סופינציה בהנעלה האורטופדית ובנעלי הריצה

נעל ריצה לרגל סופינטורית (סופינציה מוגברת): כף רגל במנח סופינציה, לרוב תתאפיין בקשת אורכית גבוה,נוקשות רבה וחוסר גמישות, כמו גם בלימת זעזועים לקויה. נעל בעלת גמישות רבה, בולם זעזועים איכותי ולעיתים הטיה לכוון פרונציה תאפשר לרגל להתגבר על מגבלותיה ולתפקד טוב יותר במהלך התיפקוד היומי ובמהלך פעילות ספורטיבית. לעיתים כף רגל במנח סופינציה מלווה במיגבלה בטווח הדורסי פלקשון ( אקסטנציה ), הרמת עקב בת כסנטימטר עשויה להוות פתרון לבעיה זו.

נהוג לחלק את נעלי הריצה והנעליים האורטופדיות למספר קטגוריות:
נעל לפלטפוס ( פרונציה מוגברת \ היפר פרונציה): נעל תומכת או בעגה המקצועית motion control
נעל לפלטפוס קל ( פרונציה מוגברת \ היפר פרונציה קל): נעל מייצבת stability
נעל לרגל ניטראלית או בעלת סופינציה מוגברת \ היפר סופינציה: נעל neuitral


פרונציה סופינציה מכלול הטוח פרונציה סופינציה מיכלול הטווחים
פרונציה סופינציה במספר מנחים

סופינציה

תנועת סופינציה מורכבת מ 3 תנועות ב כף הרגל תנועת פלנטר פלקשון: מושגת בעיקר בפרק הטלו-קרוראל ב כף הרגל האחורית, בפרק זה קיימת מעט תנועת אינוורזיון ומעט תנועת אדדוקציה בעיקר כאשר הפרק במנח פלנטר פלקסורי, אז הפרק במנח פתוח.
תנועת האיוורזיון מבוצעת בעיקר בפרק סב-טלרי, ובפרקים דיסטאליים יותר במרכז הקרסול.
תנועת האדדוקציה מושגת בפרק הסב-טלר ובפרקים דיסטאליים יותר במרכז הקרסול.


מרכיבי סופינציה:

1-תנועת פלנטר פלקציה.
פרונציה סופינציה

תנועת אינוורזיון
פרונציה סופינציה

תנועת האדוקציה .
פרונציה סופינציה

טווח התנועה סופינציה

טווח התנועה המשולב של תנועת ה סופינציה רחב מאוד ומגיע לכ 50 מעלות סופינציה. תנועת ה סופינציה מוגבלת על ידי הרצועות בפן הלטראלי של הקרסול: atf lig,ptf lig,cf lig נקיעה \ חבלה סיבובית של הקרסול בכיוון סופינציה הן מהפציעות השכיחות בכף הרגל, נקע סופינטורי אופייני לספורטאים במקצועות הכוללים שינוי כיוון מהירים ומגע פיזי דוגמת מקצוע הכדורסל או מקצוע הכדוריד.
לפציעה זו חשופים יותר בעלי כף רגל סופינטורית ( במנח סופינציה מוגבר ).
 

סופינציה משמשת

במרבית פירקי הקרסול כמנח הנעילה הפירקי \ close pack, במנח זה הקרסול מוקשח והופך לגוף אחוד וקשיח.
תכונה זו נחוצה במהלך שלב הרמת העקב והדחיפה, בו אנו זקוקים לקרסול מוקשח, המהווה מנוף אחוד הדוחף את הגוף לפנים.

סופינציה

מוזכרת פעמים רבות בהקשר של סוג נעל ריצה או סוג כף רגל: רגל סופינטורית ( סופינציה ) הינה כף רגל אשר מבנה כף הרגל האחורית, והקלקנאוס נמצאים במנח סופינציה מוגבר. מנח סופינציה מוגבר כמעט תמיד ילווה בקשת ארוכית גבוה בכף הרגל, ולעיתים ילווה במנח פרונציה מוגבר של כף הרגל הקידמית על גבי כף הרגל המרכזית.
רגל במנח סופ]ינציה מוגבר המלווה בקשת אורכית גבוה בכף הרגל מתאפיינת בקשיחות ייתר, קיצור שרירים, חוסר בלימת זעזועים אפקטיבי ולכן גם נוטה לפציעות ספורט רבות.
 
נעל סופינטורית ( סופינציה ): נעל הבנויה לרגל במנח סופינציה, בדרך
כלל הכוונה לנעל ניטראלית, בעלת יכולת בלימת זעזועים וגמישות גבוהים.
 

סופינציה במרפק תנועת ה סופינציה קיימת גם ביד, והיא למעשה סיבוב חיצוני של האמה.
שרירי הסופינציה במהלך תנועת ה סופינציה במרפק הרדיוס נע סביב האולנה בסיבוב חיצוני.

סופינציה רשימת השרירים והסיגמנטים המשולבים בתנועה

:

סיגמנט העצב השריר
l4-5tibialtibialis post
s2-3tibialfle digitorum longus
s2-3tibialfle hallucis longus


כאבים המאפיינים מנח היפר סופינטורי הם כאבים לאורך הקשת המדיאלית, כאבים סביב מטטרסוס 5, כאבי מטטרסלגיה וכדומה, הפתרונות השמרניים לכאבים בכף רגל אלו כוללים תרגול, מתיחות, סדים, מדרסים ונעלי ריצה בעלי בולמי זעזועים איכותים.