כאבים בכף הרגל              

מדרסים, שטייין נתי ממומחי המדרסים הטובים בארץ לפתרון בעיות וכאבים בכף הרגל

כף הרגל האנושית, משנעת אותנו ממקום למקום, משרתת את כל צרכינו אך לרוב אנו לא חושבים אליה עד אשר אנו מתחילים לסבול כאבים בכף הרגל, רק אז אנו מפתחים מודעות מחפשים פתרונות ומבינים את חשיבותה. כאבים בכף הרגל הם תופעה שכיחה בקרב האוכלוסיה המערבית הבוגרת, אך לא רק, בשנת 2006 נמצא במחקר גדול שבוצע בצפון אמריקה כי כ %17.4 מהמשתתפים (גילאים  מעל 18) דיווחו על כאבים בכף או נוקשות באחת או בשתי כפות הרגליים, כאב בכף הרגל היה שכיח בעיקר בקרב נשים מעל גיל חמישים בעלות משקל ייתר שדיווחו גם על כאבים בברכיים, כאבים בירכיים או בגב. כף הרגל עומדת באופן יום יומי בעומסים חוזרניים מרובים העשויים ליצור ולהחמיר כאבים בכף הרגל. התרבות המערבית המתפתחת הביאה את האדם המערבי להלך עם נעליים אופנתיות  (חלקן מהוות אסון לכף הרגל), להלך על משטחים קשיחים ושטוחים, ולשאת משקלי גוף גבוהים בעשרות אחוזים מאביותיו הקדומים. כל אלו לצד עליה בתוחלת החיים וצורת החיים הביאו לעליה עצומה בעומסים על כף הרגל ולהתפתחות כאבים בכף הרגל על מצע של פתולוגיות מגוונות .

איתור סוג הכאבים בכף הרגל עשוי להתגלות כמשימה מאתגרת, כף הרגל האנושית הנה מבוך צפוף של מבנים אנטומים כל אחד מהם עשוי לשפעל כאבים בכף הרגל, זכרו שגוף האדם הוא מכונה מורכבת ומופלאה ולכן לא תמיד הסימפטומים המייצגים בעיה בכף הרגל יהיו זהים בין אדם לאדם ובמקרים רבים של כף רגל הקורסת תחת עומסי החיים יופיע סלט של סימפטומים העשוי לייצג מספר בעיות וכאבים בכף הרגל בדרגות חומרה שונות.

כאבים בכף הרגל הקדמית          

 • כאבים בכף הרגל מסוג מטטרסלגיה: תופעה שכיחה הכוללת בתוכה מבחר רחב של בעיות הגורמות לכאבים בכף הרגל בחלקה הקדמי, ממש תחת הכריות הקדמיות של כף הרגל. כאב כף רגל מסוג מטטסלגיה עשוי להופיע מסיבות רבות ומגוונות בין היתר בשל הנעלה רעועה, נעלי עקב, כף רגל עם קשת גבוה, משקל ייתר, ריצה על משטחים לקויים, סגנון ריצה הקרוי ריצת כפות, שורה ראשונה גמישה או במקרים רבים מסיבה לא ידועה. כאבים בכף הרגל הקדמית הקרוים מטטרסלגיה שכיחים מאוד החל מהעשור הרביעי לחיים בשל התנוונות כריות השומן בכפות הרגליים הקדמיות, הפתרון העיקרי לכאבים בכף הרגל הקרויים מטטרסלגיה הינו מדרסים רכים ( uלא מדרסי קרבון או פלסטיק) בעלי אלמנטים ספציפיים כמו מטטרסאל בר או מטטרסאל פד להורדת עומסים מראשי המטטרסוסים, במקרים רבים מדרסים אלו גם יתמכו בקשת הרוחבית של כף הרגל, מדרסים שעוצבו באופן נכון  יביאו מיד להקלה חלקית בכאבים בכף הרגל, ובהמשך לירידה מלאה בכאבים.
 • < כאבים בכף הרגל הקדמית, מפה המציינת מיקום של הבעיות השונות והכאבים בכף הרגל הקדמית
 • כאבים בכף הרגל מסוג הלוקס וולגוס: הינו הטיית ראש המטטרסוס הראשון לכיוון מדיאלי, ועיוות של מבנה השורה הראשונה. התלונה השכיחה ביותר הינה "האצבע ברגל התעקמה לי וכעת יש לי בליטת עצם".  לרוב הכאבים בכף הרגל יופיעו בשל חיכוך של העצם הבולטת בנעל או בשל מתיחת הרקמות בצד הפנימי של המפרק. הלוקס וולגוס מופיע בשכיחות גבוה יותר בנשים, בקרב אנשים הסובלים מפלטפוס ושורה ראשונה גמישה. כאבים בכף הרגל מסוג הלוקס וולגוס כמעט תמיד יופיעו על רקע גנטי. אך עשויים להתפתח על רקע של הליכה עם נעלי עקב בעיקר נעלי עקב בעלי בית אצבעות צר או חבלה בבסיס הבוהן הגדולה.
 • כאבים בכף הרגל מסוג הלוקס ריגידוס: מצב של אוסטאוארטריטיס במפרק של בסיס הבוהן הגדולה, מתאפיין בכאבים בכף הרגל בפן העליון של המפרק, נוקשות ומגבלה בטווחים סביב בסיס האגודל . באופן סטטיסטי גברים פגיעים יותר מנשים, והתופעה שכיחה בקרב אתלטים, בדרך כלל קיים רקע תורשתי לבעיה. ב %80 מהמקרים הבעיה מופיעה בשתי הרגליים.
 • כאבים בכף הרגל מסוג מורטון נוירומה: עיבוי של מעטפת העצב בין אצבעות המסרק, לרוב בין השורה השלישית והרביעית הנוצרת כתוצאה משפשוף או לחץ של עצמות המטטרסאל על העצב העובר שם במעבר צר, במקרים רבים התופעה מופיעה בעקבות שימוש ממושך בהנעלה לקויה, ובשל הנעלה עם בית אצבעות צר. הכאבים בכף הרגל לרוב יופיעו בפן הקידמי של המרווח השלישי בין עצמות המטטרסוס ולעיתים רבות ילוו בתופעות נוירולוגיות כמו נימול, והרדמות.
 • כאבים בכף הרגל מסוג בוניון החייטים: עיבוי עורי הנוצר כתוצאה מלחץ ושיפשוף מקומי, עשוי ללוות הנעלה לקויה וצרה או מבנה כף רגל בעייתי.
 • כאבים בכף הרגל מסוג פלנטר פצאיטיס: הינה דלקת של הפסיה הפלנטרית, הדלקת לרוב מופיעה בקרבת האינסרציה של הפסיה הפלנטרית לקלקנאוס אך עשויה להופיע גם במרכז הקשת האורכית בכף הרגל, עשויה להופיע באופן איטי, ללא ארוע מעורר או באופן סוער לאחר תנועה או עומס גבוה. לרוב המטופל יתלונן על כאבים בכף הרגל במרכז או בפן האחורי של הקשת האורכית.

כאבים בכף הרגל האחורית          

כאבים בכף רגל האחורית, מפה של כאבים המציינת היכן ממוקמת כל בעיה וכאבים בכף הרגל האחורית
 • כאבים בכף הרגל מסוג:דורבן הינו דלקת של אחז הפסיה הפלנטרית לעצם הקלקנאוס בכף הרגל. דורבן הינו דלקת המוגדרת כדלקת כרונית המשלבת קרעים מיקרוסקופיים ותהליכי הצטלקות של הפסיה הפלנטרית. הופעת כאבים בכף הרגל מסוג דורבן מתאפיינת בהופעה מהירה של כאבים בכף הרגל, הכאב ממוקם בפן הקדמי מדיאלי של העקב, ללא אירוע מקדים, הכאב האופייני בכף הרגל הוא בעיקר בתחית תנועה לאחר מנוחה ממושכת בעיקר בצעדים הראשונים של הבוקר . מבין הפתרונות האפקטיבים לפתרון בעיית הדורבן - מתיחות של הפסיה הפלנטרית, מדרסים וטיפול פיזיקאלי שיכלול טאלוטראסאונד, דיקור, חימום מקומי, טנס וגלי הלם.
 • כאבים בכף הרגל מסוג של סנדרום כריות השומן של העקב: הנו סינדרום המתאר פגיעה בכריות השומן, הממוקמות בתחתית העקב, ומתאפיין בכאב  בכף הרגל במרכז העקב המתגבר לאורך פעילות גופנית. לרוב מזוהה סינדרום זה בטעות על ידי גורמי הרפואה, ומאובחן כדורבן. סנדרום ה fat pad שכיח בקרב אנשים פעילים המשתמשים בהנעלה רעועה, אתלטים הרצים על משטחים קשיחים, טראומה וכדומה.
 • כאבים בכף הרגל מסוג של פריאוסטיטיס \ רגישות עצם העקב: רגישות של מעטפת עצם הקלקנאוס, הרגישות לרוב נוצרת בעקבות עומסים גבוהים, משקל ייתר, ירידה באיכות כריות השומן בעקב לרוב הכאב בכף הרגל יהיה כאב לא ממוקם, העשוי להופיע לאורך הגבול הפנימי או החיצוני של אזור הדריכה בעקב.
 • כאבים בכף הרגל מסוג פלנטר פצאיטיס: הינה דלקת של הפסיה הפלנטרית, הדלקת לרוב מופיעה בקרבת האינסרציה של הפסיה הפלנטרית לקלקנאוס אז נהוג לכנות כאבים אלו כדורבן כף הרגל, אך עשויה להופיע גם במרכז הקשת האורכית בכף הרגל, עשויה להופיע באופן איטי, ללא ארוע מעורר או באופן סוער לאחר תנועה או עומס גבוה. לרוב המטופל יתלונן על כאבים בכף הרגל במרכז או בפן האחורי של הקשת האורכית.
  סוגי הכאבים בכף הרגל האחורית- מבט אחורי
 • כאבים בכף הרגל מסוג דלקת בגיד אכילס (כרונית) דלקת כרונית של מוצא גיד אכילס, אזור בעל אספקת דם מוגבלת העומד בעומסים גבוהים ונשחק בשכיחות גבוה, הכאבים בכף הרגל  עשויים להופיע במרכז גיד אכילס ובקרבת האינסרציה שלו לקלקנאוס
 • כאבים בכף הרגל מסוג דלקת בגיד אכילס אקוטית,  מהווה את הפציעה השלישית בשכיחותה בכף הרגל, אופיינית לאתלטים אך גם שכיחה מאוד בקרב כלל האוכלוסיה, מוערך כי אחוז ניכר מהדלקות המגיעות למרפאות האורטופדיות עם כאבים בכף הרגל סביב גיד אכילס הינם דלקת כרונית של גיד אכילס.
 • כאבים בכף הרגל בעקבות דלקת של הבורסה תחת גיד אכילס:דלקת שנוצרת בשקית הנוזלים מאחורי גיד אכילס, לרוב תלווה באדמומיות ונפיחות מקומית. כאבים בכף הרגל יופיעו בקרבת חיבור גיד אכילס  לעצם הקלקנאוס.
 • כאבים בכף הרגל מסוג דפורמציית הגלונד: דלקת היוצר לעיתים הסתיידות, נפיחות ואדמומיות בחיבור גיד אכילס לעצם העקב, הקלקנאוס. הכאבים בכף הרגל עשויים להיות טורדניים לעיתים אינם מאפשרים נעילת נעל סגורה.

כאבים בכף הרגל הקשורים לקשת גבוה

 • כאבים בכף הרגל מסוג: הולופוט \ קשת עמוקה \ pes cavus  הנו מצב שכיח בקרב האוכלוסיה הבוגרת, ולמעשה נמצאת בכ 15 אחוז מהאוכלוסיה, כ 60 אחוז מבעלי כף רגל בעלת קשת עמוקה יסבלו במהלך חייהם מכאבים בכף הרגל.
  כף הרגל בעלת הקשת העמוקה מופיעה לרוב כתופעה מולדת ( במקרים רבים נמצא קשר תורשתי, משפחתי), אך עשויה להיות בעלת רקע נוירולוגי או על רקע של חוסר איזון שרירי. כף הרגל בעלת הקשת העמוקה מתאפיינת במנח של סופינצייה מוגברת  של הקרסול, בנוקשות, ובבלימת זעזועים לא אפקטיבית.
  כף הרגל בעלת הקשת העמוקה עשויה להציג הגבלות בטווחי הקרסול, ולרוב יופיעו כאבים בכף הרגל תחת ראשי המטטרסוסים, כאבים  בכף הרגל הלטראלית בעיקר לאורך עצם המטטרסוס החמישית, נטיה לנקעים של הקרסול ולמתיחה של רקמות בפן הצידי של מפרק הקרסול שיובילו לכאבים בכף הרגל בפן הלטראלי של פרק הקרסול, כאבים לאורך השוקה בעקבות התפתחות תסמינים של שין ספלינט או שיברי מאמץ, כאבי ברכיים  וכאבי גב תחתון.
 • כאבים בכף הרגל מסוג: rear foot varus \ היפר סופינציה היא דפורמציה המשתייכת לרוב למשפחת הדפורמציות של הקשת העמוקה, אך לא תמיד. דפורמציה זו מערבת אינוורזיון (foot inversion) של כף הרגל האחורית, נוקשות ולעיתים הגבלה בטווח האיוורזיון (foot eversion), במצבים קיצוניים יופיעוכאבים בכף הרגל החיצונית סביב הרצועות הרכות או כאבים בכף הרגל הפנימית בדרך כלל בשל דחיסה של המפרק.
 • כאבים בכף הרגל מסוג: fore foot valgus \ רגל קידמית בוולגוס דפורמציה המערבת אוורזון של  כף הרגל הקידמית (foot eversion), משתייכת לקבוצת הדפורמציות של הקשת העמוקה, לעיתים עלולה  להוביל לכאבים בכף הרגל הקידמית סביב כריות כף הרגל.

כאבים בכף הרגל הקשורים לקשת שטוחה

 • כאבים בכף הרגל מסוג: pes planus \ flat foot \ פלטפוס  \ קשת שטוחה, המונח פלטפוס השגור בשפה העברית לקוח מהמונח הלועזי plattfub, רגל שטוחה, והכוונה היא להשטחה של הקשת האורכית בכף הרגל, זו המחברת את העקב לכריות כף הרגל, ויצירת מצב בו מרכז כף הרגל  שטוח ואינו מורם מהקרקע כפי שאמור להיות בכף הרגל התקינה. פלטפוס היא סדרה של סינדרומים המלווים לרוב בהיפר פרונציה ועשויים לגרור  ביומכאניקה לקויה של כף הרגל, ולהופעתכאבים בכף הרגל, ברגל או בכלל. כאבים בכף הרגל האופיינים לכף הרגל השטוחה \ פלטפוס הם:כאבים בכף הרגל לאורך הקשת האורכית, כאבים בכף הרגל בצד החיצוני של מפרק הקרסול בשל דחיסת המפרק או כאבים בכף הרגל בצד הפנימי בשל מתיחה של הרקמות הרכות,  תופעות נוירולוגיות או כאבים בשל נתיחת העצב הטיביאלי, כאבים לאורך השורה הראשונה בכף הרגל, כאבים בכריות הקדמיות של כף הרגל ועוד 
 • כאבים בכף הרגל מסוג:  splay foot \ פלטפוס + צניחת קשת רוחבית: splay foot היא דפורמציה המורכבת מכף רגל שטוחה, וצניחת הקשת הרוחבית. שכיחה יותר בקרב נשים ומטופלים בעלי משקל עצמי גבוה. בדרך כלל מערבת חולשת שרירים כללית בכף הרגל. עשויה לגרור כאבים נרחבים בכף הרגל, בין היתר אופייני כאבים בכף הרגל הקדמית.
 • כאבים בכף הרגל מסוג rear foot valgus \ פרונצייה מוגברת דפורמציה המערבת איוורזיון של הרגל האחורית ( rear foot eversion) לעיתים מהווה חלק מסינדרום הרגל השטוחה- pes planus, אך עשויה להופיעה גם עם קשת ניטראלית ואף עם קשת גבוה.
 • כאבים בכף הרגל מסוג fore foot varus \ וורוס של הרגל הקידמית דפורמציה המערבת איוורזיון של הרגל האחורית לעיתים מהווה חלק מסינדרום הרגל השטוחה- pes planus
 • כאבים בכף הרגל מסוג metatrsus adductus \ רגל קידמית באדדוקציה : דפורמציה מולדת של הרגל הקידמית, דפורמציה זו היא דפורמציה בפרק הmid tarsal joint. כף הרגל הקידמית מונחת במנח אדוקטורי וסופינטורי על גבי כף הרגל האמצעית. לעיתים הדפורמציה מפוצה על ידי וולגוס (eversion) של הרגל האחורית ולעיתים לא. ב50% מהמיקרים הפגיעה בשתי הרגליים . לרוב התופעה היא תופעה מולדת, המזוהה עם תחילת ההליכה על שתי רגליים. ללא טיפול עשויה לגרום לקשיים פונקציונאלים, כאבים בכף הרגל, כאבים בקרסול, כאבים ברגליים.
 • כאבים בכף הרגל מסוג equinus syndrom \ כף הרגל במנח פלנטר פלקסורי התסמונת: equinus deformity מאופיינת בזווית פלנטר פלקסורית מוגברת של פרק הקרסול. שם נוסף לתסמונת זו היא talipes equinus. המילה equinus מקורה במילה הלטינית equus שפרושה סוס, כף רגלו של הסוס מונחת על הקרקע במנח פלנטר פלקסורי.
  ללא טיפול על ידי הנעלה רפאוית, מדרסים, מתיחות עשויה לגרום לחוסר תפקוד תקין של כף הרגל, כאבים בכף הרגל, כאבים ברגליים, דלקת בכף הרגל.
 • כאבים בכף הרגל מסוג club foot \ קלאב פוט הינה פטולוגיה מולדת המופיעה אחת לאלף לידות, בשכיחות גבוה פי שתיים אצל גברים מאשר אצל נשים וב50 אחוז מהמיקרים מופיעה בשתי הרגליים. בסינדרום זה כף הרגל נמצאת במנח fle/add/inversion.
 • כאבים בכף הרגל מסוג rocker bottom foot בדפורמציה זו הנוויקולר אינה נמצאת במקומה הטבעי על גבי ראש הטלוס (לעיתים קיימת סבלוקסציה או דיסלוקציה של הנוויקולר על גבי הטלוס), כך שנוצרת קשת הפוכה בכף הרגל, כף הרגל הקידמית נמצעת במנח dorsi flexion על גבי כף הרגל האמצעית. עשוי לגרום ליבלות בכף הרגל, כיבים בכף הרגל, כאבים בכף הרגל.
 • כאבים בכף הרגל מסוג ankle sprain \ נקע בקרסול נקע בקרסול הינו אחת מפציעות הספורט השכיחות בעולם המערבי. כ 30 אחוז מפציעות הספורט מערבות טראומה סיבובית של הקרסול, בארה"ב מוערך כי קיימות כ 23,000 פניות ביום לטיפול רפואי בעקבות נקע בקרסול. רוב הנקעים בקרסול מערבים נחיתה מקפיצה, שינוי כיוון מהיר או פעילות עצימה אחרת, אך נקעים עשויים להתרחש גם בעקבות צעידה יומית על משטח לא ישר, הליכה עם עקבים גבוהים וכדומה. נקע של הקרסול מתאפיין בכאבים בכף הרגל בפן הצידי של הקרסול סביב הפטישון הלטראלי, לרוב הכאבים בכף הרגל ילוו בנפיחות ושיטפי דם.
 • כאבים בכף הרגל מסוג peroneal syndrom\ דלקת בגיד הפרונאי
  דלקות בגידי הפרונאוס הן דיי שכיחות, הן עשויות להיות אקוטיות או כרוניות, בגיד אחד או בשניהם, אך לרוב, הפציעה של הגיד מהווה חלק מקומפלקס פציעה מורכב, המכיל מספר מיבנים פגועים והכאבים בכף הרגל עשויים להופיע במספר מקומות, ולכן בדרך כלל זיהוי הפציעה של הפרונאוסים מתפספס. בפציעה של גידי הפרונאוסים ישנו קושי באיתור חומרת הבעיה, מאחר והסימפטומים לא תמיד קורלטיבים לרמת הנזק בגיד, ולעיתים אנו עשויים להתקל בקרע מלא א-סימטומטי של הגיד ( ההנחה הרובצת היא ששרירים אחרים והדבקויות סביב הגיד הקרוע מצליחים לפצות על הנזק ).
 • כאבים בכף הרגל מסוג sinus tarsal syndrom \ סינדרום הסינוס הטרסאלי הסינוס הטרסלי הינו מרווח אנטומי הנוצר בין עצם הטלוס ובין הקלקנאוס, פיתחו בפן הלטראלי של הפרק מעט אינפריורית לרצועה ה-anterior talo fibular ligament, גובל משני צידיו בפסטים הקלקנאליים, ונמשך לאחור בתעלה הטרסלית הצרה. דלקת בסינוס זה מתאפיינת בכאבים בכף הרגל בנשיאת משקל  לרוב בפן הלטראלי של הקרסול ותחושת חוסר יציבות סביב פרק הקרסול.
 • כאבים בכף הרגל מסוג peroneal dislocation\ דיסלוקציה בגיד הפרונאי
  מכאניזם הפגיעה לרוב מערב תנועת יישור עצימה של הקרסול- dorsi flexion, בשילוב אוורזיון אותו מבצעים שרירי הפרונאי. הפציעה שכיחה בקרב כדורגלנים, רקדנים, גלישה על קרח וסקי במורד. מחקרים ניתוחיים שבוצעו לאחרונה מצביעים כי הפציעה מערבת תלישה של הרטינקולום מהמלאולוס הלטראלי, ולעיתים מערבת שבר תלישה של המלאולוס.
  הכאבים בכף הרגל לרוב יופיעו במהלך תנועה, כאבים חדים עשויים להופיע בבריחה של הגיד ממקומו מלווים התחושת קנק.
  בשלמיקום הכאבים בכף הרגל הלטראלית ותחושת הקניק במקרים רבים קיימת טעות באבחנה  והבעיה מאובחנת כנקע של בקרסול.
 • כאבים בכף הרגל מסוג turf toe \ נקע של הבוהן
  turf toe הוא נקע דורסי פלקסורי של הבוהן המערב מתיחה של המבנים הרכים בפרק מטטרסו-פאלנג הראשון. פציעה זו זכתה לתשומת לב החל מסוף שנות ה- 70 בשל כמות הולכת ועולה של ספורטאי כדורגל ( פוט-בול אמריקאי ), הנעדרים ממשחקי ליגה בעקבות הפציעה  וכאבים בכף הרגל הקידמית בעיקר בשלב הרמת העקב בממהלך הפעילות הספורטיבית.
 • כאבים בכף הרגל מסוג tailor bunion \ בוניון החייטים
  עיבוי עורי \ בורסה מודלקת בפן הלטראלי של הפרק המטטרסו-פלאנגיאל החמישי. מתאפיינת בכאבים בכף הרגל בפן החיצוני  של כף ה רגל בפרק , הכאב כרוני וממוקם, קושי בהתאמת הנעלה. בשנת 1949 תואר לראשונה בספרות על ידי דוידס, ומכונה בוניון החייטים.
 • כאבים בכף הרגל מסוג clow toe \ דפורמציה של האצבעות
  דפורמציה של האצבעות בדומה לתפרים של דורס. בדפורמציה זו פרק המטטרסוס-פאלנג נמצא בזווית דורסי פלקסורית, והפרקים האינטר-פלאנגים נמצאים בזווית פלנטר פלקסורית. הכאבים בכף הרגל יופעו לרוב בגב האצבע בשל חיכוך האצבע בנעל.
 • כאבים בכף הרגל מסוג hammer toe \ דפורמציה של האצבעות
  דפורמציה של האצבע השניה. בדפורמציה זו פרק המטטרסוס-פאלנג נמצא בזווית דורסי פלקסורית, הפרק המקורב בין הפלאנגים \ pip נמצא בזווית פלנטר פלקסורית, והפרק המרוחק \ dip נמצא בזווית דורסי פלקסורית , הכאבים בכף הרגל יופעו לרוב בגב האצבע בשל חיכוך האצבע בנעל.
 • כאבים בכף הרגל מסוג mallet toe \ דפורמציה של האצבעות
  דפורמציה פלקסורית של הפרק המרוחק באצבעות, עשויה להיות קשיחה ועשויה להיות גמישה, פחות שכיחה מתופעת ה- hammer toe, וב 75% מהמיקרים התופעה מתרחשת באצבע השניה. הכאבים בכף הרגל יופעו לרוב בגב האצבע בשל חיכוך האצבע בנעל
 • כאבים בכף הרגל מסוג rt short leg synd'
  סינדרום הרגל הקצרה והשפעתה על כל מערך היציבה אינו מוכר דיו הבדל באורך או מבנה הגפיים התחתונות הוא אחד הגורמים המשמעותיים בהתפתחות פתולוגיות שחיקה וייציבה בגוף.