דורבן בכף הרגל        

 שטייין נתי ממומחי המדרסים לדורבן הטובים בארץ

דורבן  בכף הרגל דבר העורך, אתם כבר תקופה ארוכה סובלים מכאבים תחת העקב בעיקר בצעדים הראשונים של הבוקר. המומחים טוענים שיש לכם דורבן בכף הרגל ואתם לתמימותכם בכלל חשבתם שדורבן זה סוג של חיה. כולם מציעים פתרונות קסם עבור דורבן המחמד שלכם אבל מהר מאוד אתם מגלים שהפתרונות רוקנו את חשבון הבנק שלכם אך לא הצליחו לאלף את הדורבן שמשתולל לכם ברגל.  הכניסה לאינטרנט מבלבלת וגורמת לכם לחשוב שאתם נמצאים באחד מסרטי טרילוגיית מלחמת הכוכבים של ספילברג,  מומחה אחד מציע לכם מדרסים הבנויים מחומרים של תעשיית החלל ומומחה שני מציע לכם טיפול בגלי לייזר, מומחה שלישי מציע לשגר אתכם בגלי קול והאחרון דווקא הציע גלי רדיו אך בכלל הדורבן שלכם לא מעדיף סדרות טלוויזיה . אני מבטיח שלאחר שתקראו את הדף (ולמעמיקים קיים ידע נרחב אליו תוכלו להגיע דרך העמודה הימנית) תדעו הרבה יותר טוב מה הצעדים הבאים שלכם בניסיון לפתור את בעיית הדורבן.

מה זה דורבן בכף הרגל ? דורבן בעקב או דורבן פלנטרי בכף הרגל הינו זיז עצם שניתן לזהות בצילום רנטגן בקידמת עצם הקלקנאוס ( עצם העקב) ממש בחיבורה לרקמת חיבור ולמספר שרירים עמוקים, זיז העצם הזה הקרוי דורבן אינו בעיה מולדת  אלה בעיה נרכשת כנראה על רקע של משיכת אותה רקמת חיבור ( ומערכת שרירים עמוקה) את עצם הקלקנאוס ויצירת דלקת כרונית בנקודה החלשה ביותר בחיבור של הרקמה הרכה לעצם קשיחה, הדלקת הכרונית אט אט עוברת תהליך של שקיעת סידן עד אשר נוצר  קוץ גרמי הקרוי דורבן פלנטרי. סיבה נוספת להווצרות הדורבן היא כנראה הלחץ והזעזועים על גבי עצם הקלקנאוס ויצירת תגובההסתיידותית במעטפת עצם הקלקנאוס ויצירת דורבן.

ציור המדגים קרע בפלנטר פסיה בחיבורה לעקב הקרוי גם דורבן בכף הרגל

האם דורבן פלנטרי הוא שורש הבעיה ? התשובה המוחלטת היא לא!!! קיים בלבול גדול של מושגים בקרב הציבור, כאשר אנו מתלוננים על כאבים בכף הרגל בקדמת עצם העקב והרופא מאבחן דורבן הרופא אינו מתכוון לבליטה הגרמית או קוץ מסוייד בקדמת הקלקנאוס אלה על דלקת של רקמה רכה הממוקמת בחיבור לעצם העקב, הדלקת הכרונית ברקמה הרכה היא כנראה זו שיוצרת את הכאבים מהם אנו סובלים ולא הקוץ הגרמי בקדמת העצם. לרקמה הרכה קוראים: "פלנטר פציה" והדלקת באותה רקמה רכה קוראים  "פלנטר פצאיטיס", קיימת קורלציה רבה בין הופעת הקוץ הגרמי המסוייד ובין הופעת התופעה הקרויה פלנטר פצאיטיס או דורבן אך קיימת קורלציה רבה בין אותה בליטה גרמית להרבה בעיות נוספות בכף הרגל כך שניתן לאמר שכאשר קיימת אותה בליטה\קוץ גרמי אנו מתבוננים ברגל העוברת עומסי ייתר ועשויה לסבול מבעיות רבות העיקרית שבהם היא דורבן \ פלנטר פצאיטיס.

 

כיצד תדע שאתה סובל מדורבן ? אז אנחנו כבר יודעים שדורבן היא דלקת כרונית ברקמה רכה -פלנטר פציה, אך כיצד נדע לאבחן האם אנו סובלים מדורבן, האם צריך לבצע צילום או בדיקות אבחנתיות אחרות? אבחנת הדורבן או כפי שהיא מכונה בשפה הרפואית  פלנטר פצאיטיס מבוצעת בעיקרה על סמך סימנים וסימפטומים.

הסימנים של בעיית הדורבן בכף הרגל הם דיי ברורים וקלים לאיבחון, במידה ואתה מזהה את מרבית הסימנים וסימפטומים שנמצאים ברשימה הסיכוי שאתה סובל מדורבן גבוה מאוד:

  • כאבים בפן הקידמי פנימי של עצם העקב מעידים על דורבן, הכאב לרוב אינו מופיע במרכז העקב
  • כאבים המתעוררים בעיקר בדריכה הראשונה לאחר מנוחה ארוכה ויורדים לאחר הליכה בת מספר דקות, אך עשויים להתעורר שוב לאחר עמידה ממושכת או הליכה ממושכת עשויים להחשיד לבעיית דורבן בכף הרגל!
  • הסטוריה של עבודה בעמידה ממושכת עשויה להעיד על דורבן.
  • עליה במשקל או משקל ייתר אופיינים לבעיית הדורבן.
  • כאב שמתפתח לאורך תקופה ממושכת ונמצא שם רק ברקע ופתאום הופך לדומיננטי וסוער
 

אז מהו התאור הקלאסי של דורבן ברגל? דורבן הינו תהליך של דלקת כרונית, המשלבת קרעים מיקרוסקופיים ותהליכי הצטלקות של הפסיה הפלנטרית, בחיבורה לעצם הקלקנאוס בעקב. הופעת דורבן ברגל מתאפיינת בהופעה מהירה של כאב בפן הקדמי מדיאלי של עצם העקב, ללא אירוע מקדים. תאור הופעת הדורבן ברגל על ידי המטופל תהיה כי הוא התעורר בבוקר וכשירד מהמיטה חש לראשונה בכאב בכף הרגל, לא תמיד הכאב הראשוני יהיה משמעותי או ממוקם אך לרוב הכאבים הנובעים מהדורבן יחמירו במהירות לאורך הימים הראשונים להופעת הבעיה.

האם צילום רנטגן עשוי לעזור לאבחנת דורבן בכף הרגל? לא לרוב קביעת האבחנה של דורבן מבוצעת על פי ההסטוריה הרפואית, סימנים וסימפטומים כמו גם על סמך בדיקה פיזיקאלית אורתופדית. צילום רנטגן רגיל מדגים אך ורק עצמות ולכן עשוי להדגים את הקוץ המסוייד אך אינו מסוגל להדגים רקמות רכות כמו הפסיה הפלנטרית, בדיקות אבחנתיות לדורבן הן בדיקת האולטרה-סאונד ובדיקת mri אשר עשויות להדגים עיבוי ונוזלים סביב הפסיה הפלנטרית.

כיצד נעשה הטיפול בדורבן ומה הבעייתיות שבו ?

 במרבית המקרים המטופל פונה לטיפול בדורבן רק לאחר שהסימפטומים התגברו והמטופל הבין כי הבעיה אינה עומדת לעבור ללא טיפול, במרבית המקרים יחלפו שבועות ולעיתים חודשים עד הפניה הראשונה בנושא, רשימת התורים בקופ"ח ארוכה וידרשו עוד מספר שבועות עד חודשים כך שהמטופל למעשה יגיע לרופא רק 3-6 חודשים מאז החלו הכאבים.

ההמלצה שלנו גשו באופן פרטי או דרך מוקד הלילה של קופת החולים מיד עם הופעת הכאבים, בשלב זה יתכן ומנוחה בשילוב הנעלה רכה ומייצבת וכדורים אנטי דלקתיים במרשם רופא יצליחו לטפל בבעיה ולחסוך חודשים של סבל.

לאחר 3-6 חודשים משהגעתם לרופא האורתופד הוא יאבחן אתכם כסובלים מדורבן ויפנה אתכם לעשיית מדרסים, פיזיותרפיה וטיפול אנטי דלקתי. 

במרבית המקרים הטיפול נוגד הדלקת לדורבן לא יהיה יעיל בשלב כרוני זה מאחר ומחקרים מראים כי בשלב זה לא קיימים גורמי דלקת פעילים ברקמה.

המדרסים לדורבן : אין בדף זה היומרות להסביר את הבעיתיות בענף המדרסים ( בעיות קשות של יושר, מקצועיות וחוסר הבנה בסיסי של מה המדרסים צריכים לעשות) אך אומר כי מניסיוני האישי המדרסים הם הכלי החזק ביותר לטיפול בדורבן אך הם חייבים העשות כהלכה, אומר בלב שלם כי מי שיכול להגיע אלינו לחולון ולהוציא 1200 שקלים על מדרסים כדאי מאוד לפנות אלינו להתאמת המדרסים לדורבן.

הטיפול הפיזיותרפי לדורבן בקופת החולים סובל משתי בעיות, זמן המתנה ממושך ובמקרים מסויימים פיזיותרפיסטים שחוקים, במידה והתמזל מזלך והגעתה לפיזיותרפיסט איכותי בפרק זמן קצר הטיפול יכלול אמצעים אלקטרו תרפיים (us,tens,imterfarential) מתיחות וטיפול מנואלי, עיסוי שרירים עמוקים וכמובן הדרכה לתרגול בייתי הכולל מתיחות וחיזוק שרירים. במידה והפיזיותרפיסט ממצא את היכולות של כלי הטיפול הללו קיים סיכוי לא רע לשפור ופתרון הבעיה.

גלי הלם לדורבן- קיימים שני סוגי מכשירים של גלי הלם האחד קטן יותר ונקרא גלים רדיאלים והשני מכשיר  גדול המכונה גלים פוקאלים, במחקרים השונים שני המכשירים נמצאו יעילים לפתרון בעיית הדורבן אך יש להבחון את הדברים בפרספקטיבה נכונה, גלי הלם רחוק מלהיות מכשיר קסם שפוטר 90 אחוז מבעיות הדורבן כפי שמבטיחים בפרסום אלה מכשיר יעיל ואפילו יעל מאוד שעשוי לעזור כחלק ממכלול של טיפולים מועילים, ואינו עומד במפני עצמו כטיפול.

במידה והטיפול לא הועיל אנו ממליצים לפנות אלינו, למכון שפא בחולון השיטה שלנו מוכיחה עצמה שוב ושוב במקרים קשים של דורבן שאינו משתפר באמצעים סטנדרטיים. השיטה שלנו כוללת את הכלים הרגילים של מכון הפיזיותרפיה בשילוב טכניקות מנואליות לרקמה עמוקה ומניפולציות מתחום האוסטאופתיה, וכמובן טיפול בגלי הלם לדורבן. שילוב של הכלים הללו עם המדרסים האגרסיבים שלנו (הזוכים לליווי והתאמות לאורך הטיפול עד מיצוי אמיתי של היכולת שלהם) מביא לשיפור ופתרון אמיתי ומלא של בעיית הדורבן גם במקרים קשים.