נתיאחראי על איסוף החומר והעריכה: שטיין נתי פיזיותרפיסט מומחה לפציעות ספורט, רפואת כף רגל בניה והתאמה של מדרסים. בוגר תואר ראשון  b.a.p.t באוניברסיטת תל אביב, בוגר תואר שני  בפיזיותרפיה m.a.p.t מאוניברסיטת באר שבע, בעל תואר מאמן מוסמך של ווינגייט, ובוגר קורס מדרסים והנעלה רפואית של מכללת שיאים.
מנהל ש.פ.א מרכז אורתופדי  מכון בוטיק למדרסים המתמחה במתן פתרונות לבעיות כף רגל  בעלי תקן איכות גבוה מכל הסוגים.
כתובת מייל לשאלות והארות   nati.shtain@gmail.com             כתובת הקליניקה: חולון, יהושוע רבינוביץ 58, מרכז דר-גת          טלפון: 035169361 \ 0528306095  
אנה פרגנו לקידום האתר על ידי לחיצה על מקש:      :
למייל מהיר:    מעטפה       לדף גוגל:    מעטפה       לדף פייסבוק:    מעטפה
דורבן >    מדרסים vs סד לילה  >

השימוש בסד לילה לטיפול בבעיית פלנטר פצאיטיס כרוני - מחקר

השימוש בסד לילה כטיפול במצבים של דורבן כרוני הוכיח את יעילותו במספר מחקרים אורכיים, הן בעבור סדים רגילים ואף יותר בעבור סדים "אחוריים \ קשיחים". דורבן בכף הרגל או כפי שהוא מכונה בעגה המקצועית דלקת של מקור חותלת השעל בעצם הקרסול מהווה את אחת הבעיות האורתופדיות השכיחות ביותר, למעשה כ10% מהאוכלוסייה עשויים לסבול מבעיה זו, בקרב 85% מהמטופלים הסובלים מדורבן אנו עשויים למצוא משקל ייתר\ עליה חדה במשקל או\ו הגבלה בטווח היישור של הקרסול.

 דורבן בכף הרגל מתאפיין בעיקר בכאבים ורגישות בפן הקדמי מרכזי של עצם העקב, כאב המתעורר בעיקר בתחילת הליכה לאחר מנוחה ממושכת או בתחילת הליכה לאחר שנת הלילה ( כנראה בעקבות התקצרות והתקשות חותלת השעל במהלך שנת הלילה),כאב המתמוגג לאורך הצעידה. מטרת הטיפול בדורבן כף הרגל הוא שינוי מכאני וכימי של הרקמה המודלקת הן על ידי תרופות אנטי דלקתיות הן על ידי מכשור רפואי לדוגמת גלי הלם, גלי קול והן על ידי תרגול לדורבן הכולל חיזוק שרירי סובך ומתיחות סביב  הפסיה הפלנטרית , טיפול מנואלי לדורבן הכולל טיפול  בטריגרים בשרירי הסובך ועיסוי הפסיה הפלנטרית, מדרסים ואביזרים רפואיים. לטיפולים רבים נמצא ערך רפואי במחקרים השונים. בחירה נבונה של המתכון הטיפולי יקבע עד כמה אסטרטגיית הטיפול שלנו יעילה. מחקר זה מנסה לבדוק את ההבדל ביעילותם של שני סוגי סדי לילה לטיפול בדורבן כף הרגל .

סד לילה לדורבן

מהלך הניסוי: תיקים רפואיים של 170 מטופלי דורבן שטופלו בסדים בין השנים 2006 ועד 2008 נאספו ונותחו, בשנת הניסוי הראשונה קיבלו המטופלים שהגיעו לטיפול סד לילה רגיל ותומך עקב סיליקון , בשנת הניסוי השנייה קיבלו המטופלים שהצטרפו סד לילה אחורי ועקב סיליקון. שתי קבוצות המטופלים טופלו בפיזיותרפיה והונחו לתרגילי מתיחה, עיסוי, תרגילי חיזוק, וטיפולים חשמליים וגלי קול סד הלילה הרגיל אפשר מתיחת הקרסול והתאמה לזוויות יישור של 90-10 מעלות, סד הלילה האחורי אפשר מתיחה ליישור ב0-5 מעלות. סד הלילה הקשיח אומנם אפשר פחות מתיחה של הקרסול אך נחשב סד נוח ונעים יותר.

תוצאות: 125 תיקים רפואיים מתוך 170 תיקים רפואיים נותחו לאחר הוצאת התיקים הרפואיים שכללו בעיות רפואיות אחרות העשויות להשפיע על המחקר. הגיל הממוצע במחקר היה 51 שנים 79 מטופלים היו גברים ו46 נשים, 87 מהמטופלים טופלו על ידי סד הלילה המסורתי הניתן למתיחה בעוד ש 38 מטופלים טופלו על ידי הסד הקשיח. ממוצע הציונים שניתן לפני המחקר היה 77.3מתוך 100 נקודות, ולאחר המחקר ממוצע הנקודות היה 91.2. ממוצע הזמן של הטיפול היה 120 יום. בחלוקה לקבוצות המחקר נמצא כי : מטופלים שטופלו בסד המסורתי הרוויחו כ 12.5 נקודות עם ממוצע טיפול של 118 יום בשעה ששימוש בסד הקשיח הביא לשיפור של 17 נקודות עם ממוצע של 108 ימי טיפול

דיון :דורבן בכף הרגל  נחשב לאחד הגורמים לכאבים בכף הרגל השחיכים ביותר דורבן ברגל הוא דלקת כרונית אשר נפתרת בכוחות עצמה אצל כ80% מהמטופלים בפרק זמן של 10 חודשים, חוסר טיפול בבעיית הדורבן עשוי להוביל לבעיה כרונית והסתיידות קשה יותר לריפוי. . סד הלילה שומר את חותלת השעל כמו גם השרירים הפנימיים והחיצוניים של הקרסול מתוחים לאורך הלילה ולא מאפשר התקצרות והתקשות של חותלת השעל לאורך שעות השינה בלילה. ואפר ושרקי הציעו במחקרם סד בזווית יישור של 5 מעלות והוכיחו שיפור אצל 11 מתוך 14 נחקרים, פאוול תמך בעמדה זו כאשר במחקרו מצא שיפור בקרב 88% (מתוך 37 נחקרים) בסימפטומים של הדורבן תוך חודש טיפול בסד לילה דומה. רוז הוכיח במחקרו כי שימוש במדרסים אורתופדיים לדורבן וסד לילה היה יעיל משמוש בסד לילה או משמוש במדרסים הן בטווח זמן קצר והן בטווח זמן ארוך. מאידך פרוב לא מצא במחקרו על כ116 מטופלים יעילות כל שהיא בשימוש בסד לילה. במחקר הנוכחי הוכחה יעילותו של סד הלילה, כמו כן הסד הקשיח נמצא יעיל יותר הן בקיצור זמן הטיפול והן באיכות תוצאות הטיפול על ידי הסד הקשיח. הסד הקשיח נחשב נוח יותר ויתכן כי תוצאות המחקר נובעות משיתוף פעולה מוגבר של הנחקרים בשימוש בסד הקשיח.