נתיאחראי על איסוף החומר והעריכה בתחום המדרסים: שטיין נתי פיזיותרפיסט מומחה לפציעות ספורט, רפואת כף רגל בניה והתאמה של מדרסים. בוגר תואר ראשון  b.a.p.t באוניברסיטת תל אביב, בעל תואר מאמן מוסמך של ווינגייט, ובוגר קורס מדרסים והנעלה רפואית של מכללת שיאים.
מנהל ש.פ.א מרכז אורתופדי המתמחה במתן פתרונות לבעיות כף רגל ובהתאמת מדרסים בעלי תקן איכות גבוה מכל הסוגים.
חולון; יהושוע רבינוביץ 58 , טלפון 035169361 \ 0528306095

כף הרגל האחורית- מפרק הקרסול

 פרק זה שם לו למטרה לתת את מירב הידע המקצועי העוסק במבנה פונקציה וביומכאניקה של הפן האחורי של כף הרגל האנושית, הפרק יעסוק במפרק הקרסול
בפרק זה הושקעו שעות רבות של עריכה, נשמח לפירגון ולעזרה בקידום האתר על ידי לחיצה על מקש +1.

ליחצו על +1 לפרגן על האתר :


- כף הרגל האחורית: מפרק הקרסול

פרק כף הרגל האחורית
פרק הקרסול הוא הפרק המשמעותי ביותר בפירקי כף הרגל, ומתבצעת בו עיקר התנועה המתרחשת בקרסול ובכף הרגל במהלך הפעילות היום יומית.
הפרק הוא פרק סינוביאלי בעל ציר תנועה אחד, התנועה העיקרית המתרחשת בפרק הקרסול היא כיפוף ויישור , אך קיימת בפרק מעט תנועה צידית המאפשרת מעט חופש בכיוון אינוורזיון ואוורזיון בפרק הקרסול.
ציר התנועה של פרק הקרסול מוטה כ 8 מעלות החוצה מהמישור הסגיטאלי, כלומר תנועה המבוצעת בכיוון כיפוף-יישור תבוצע במישור של רוטציה חיצונית בת כ 8 מעלות מהמישור הסגיטלי.
לפרק משטח סחוס מעובה, כ 3-4 מ"מ עוביו, המותאם לעומסים הרבים העוברים דרך כף הרגל.

מפרק הקרסול אנטומיה

פרק הקרסול בנוי מהגבול העליון של הטלוס ומהמשטח הפירקי התחתון של הטיביה, מוגבל בצידו הלטראלי על ידי המלאולוס הלטראלי של הפיבולה, ובצידו המדיאלי מוגבל על ידי המלאולוס המדיאלי של הטיביה.
מבחינה מיבנית המלאולאי הלטראלי ארוך מזה המדיאלי יורד כמעט ועד לפרק הסוב-טלארי: subtalar joint מקנה יציבות בכיוון זה ומגביל את תנועת האיוורזיה: eversion של פרקי הקרסול.
המלאולוס המדיאלי קצר יותר ומאפשר תנועת אינוורזיון רחבה של פרק הקרסול ומנגד מקנה יציבות פחות טובה ( זו אחת הסיבות שורב הנקעים בקרסול הם אינוורטורים).

ביומכאניקה של מפרק הקרסול

לאורך תנועת היישור-כיפוף ציר הפרק זז, ולמעשה במעבר מיישור לכיפוף מתבצע בפרק מעבר מאיוורזיון ל אינוורזיון, כך שהתנועה המבוצעת בפרק הקרסול היא תנועה מורכבת :
flexion+inversion העובר ל extension+eversion ולהיפך ( הפן הלטראלי של הקרסול נע במשרעת גדולה יותר מזה המדיאלי לאורך טווח התנועה).
תנועת קרסול זו המתרחשת כאשר הרגל באוויר (שרשרת פתוחה), הופכת במהלך פעילות בשרשרת סגורה, כאשר כף הרגל מונחת דוחפת את משטח הדריכה, לסיבוב של הטיביה .
במצב זה כף הרגל מקובעת למשטח הדריכה, והשוקה נעה על גבי הקרסול בזמן ביצוע כיפוף בקרסול ( פלנטר פלקשון ), הטיביה נעה בסיבוב חיצוני ( כך שהשין של הטיביה מופנה החוצה ), ולהיפך בזמן תנועת יישור של הקרסול ( דורסי פלקשון ) הטיבה נעה פנימה, ברוטציה פנימית.


עצם הטאלוס למשטח הפירקי הטלארי מבנה מיוחד, הוא בנוי בצורת טריז כאשר החלק הקידמי של המשטח רחב יותר מזה האחורי בכ 2.5 מילמטרים.
בתנועת היישור של מפרק הקרסול: דורסי פלקשיון המשטח הרחב נדחק
בין צמד המלאולוסים נועל את המפרק.
מכאן שמנח ה: close pack של הפרק הוא: full dorsi flexion, ובמנח זה לא מתאפשרת כלל תנועת אינוורזיון-אוורזיון של מפרק הקרסול.
מנח ה: open pack של הפרק הוא סביב 10 מעלות פלנטר פלקשון, במנח זה הפרק חופשי ומתאפשרת תנועה מירבית של אינוורזיון איוורזיון.
הקפסולה הפירקית נוטה להמתח יותר בתנועת פלנטר פלקשון מאשר ביישור.
עצמות פרקים ורצועות צידיות בכף הרגל

רצועות התומכות במפרק הקרסול

את מפרק הקרסול מייצבת מהצד המדיאלי הרצועה הדלטואידית, הרצועה הדלטואידית הינה קומפלקס של רצועות המורכב מארבע רצועות, הנפרש בצורת מניפה שטוחה, ומהווה את אחת הרצועות החזקות בגוף.
לקומפלקס הרצועות הדלטואיד תפקיד מכריעה בייצוב מדיאלי של המפרק, ותפקיד בייצוב הקשת המדיאלית.
הקומפלקס הדלטואידי מורכב מהרצועות:
tibionavicular ligament
tibiocalcaneal ligament
posterior tibio talar ligament
anterir tibio talar ligament.

שלושת הרצועות הראשונות שיטחיות יותר, ותפקידם העיקרי במניעת אוורזיון של מפרק הקרסול, בשעה שהרצועה האחרונה ה:anterior tibio talar lig, סיביה יושבים עמוק יותר תחת שלושת הרצועות השיטחיות, ותפקידה למנוע סיבוב חיצוני ובריחה לטראלית של הטלוס.
המלאולוס הלטראלי ארוך יותר, וגם לו תפקיד חשוב בייצוב הפרק, מונע תנועת eversion מוגזמת, ומונע בריחה לטראלית של הטאלוס.


מהצד הלטראלי: מייצבים את מפרק הקרסול 3 רצועות.
הרצועה הטאלו-פיבולארית הקידמית( atf lig ):
שתפקידה העיקרי מניעת תנועת inversion של הטלוס, מייצבת צידית את הרק במנח פלנטר פלקסורי ולכן גם תהיה גם הראשונה להפגע בנקעים של הקרסול.
הרצועה הטאלו-פיבולרית האחורית( ptf lig ): שתפקידה למנוע תנועת יישור ייתר: dorsi flexion בריחה מדיאלית או סיבוב מדיאלי של הטאלוס, פציעה של הרצועה ptf יתרחשו בדרך כלל במנח דורסי פלקסורי, המנח הנעול של פרק הקרסול בכף הרגל, ולרוב יערבו פגיעה במבנים נוספים, כמו הרצועות הלטראליות האחרות של הקרסול, קפסולת פרק הקרסול ןכולי. הרצועה הקלקנאו-פיבולרית:( cf lig ): שתפקידה למנוע אינוורזיון מוגזם במפרק הקרסול במנח ניטראלי, לרוב תפגע בנקעים צידים קשים.