נתיאחראי על איסוף החומר והעריכה: שטיין נתי פיזיותרפיסט מומחה לפציעות ספורט, רפואת כף רגל בניה והתאמה של מדרסים. בוגר תואר ראשון  b.a.p.t באוניברסיטת תל אביב, בוגר תואר שני  בפיזיותרפיה m.a.p.t מאוניברסיטת באר שבע, בעל תואר מאמן מוסמך של ווינגייט, ובוגר קורס מדרסים והנעלה רפואית של מכללת שיאים.
מנהל ש.פ.א מרכז אורתופדי  מכון בוטיק למדרסים המתמחה במתן פתרונות לבעיות כף רגל  בעלי תקן איכות גבוה מכל הסוגים.
כתובת מייל לשאלות והארות   nati.shtain@gmail.com             כתובת הקליניקה: חולון, יהושוע רבינוביץ 58, מרכז דר-גת          טלפון: 035169361 \ 0528306095  
אנה פרגנו לקידום האתר על ידי לחיצה על מקש:      :
למייל מהיר:    מעטפה       לדף גוגל:    מעטפה       לדף פייסבוק:    מעטפה
כף הרגל  

מבנה כף הרגל הקידמית ואצבעות כף הרגל

פרקים ועצמות בכף הרגלכף הרגל הקידמית בנויה מארבע שורות של עצמות גליליות ארוכות, שורת העצמות הגליליות המקורבת ( proximal ) מכונה שורת עצמות המטטרסוס, ומהווה את הבסיס לאצבעות כף הרגל, שורות העצמות הגליליות הבאות ( שורת העצמות השניה, השלישית והרביעית) מהוות את שלושת השורות המרכיבות את אצבעות כף הרגל.

השורה הראשונה, המקורבת של העצמות, המטטרסוסים:
עצמות המטטרסוס הם עצמות ארוכות ומעובות המשמשות גשר ארוך וקשיח בין עצמות כף הרגל המרכזית ובין אצבעות כף הרגל.
עצמות גליליות אלו הן מהארוכות בכף הרגל ומהוות מרכיב חשוב במבנה הקשתות האורכיות של כף הרגל, כמו כן מהוות עצמות המטטרסוס ואת בסיס אצבעות כף הרגל. במהלך הפעילות היומית עומסים רבים ותנועה רבה עוברת דרך עצמות המטטרסוס, והן מהוות מרכיב חשוב במנגנון הדריכה וההליכה של כף הרגל, ובמיקרים של עומסי ייתר שכיחה הופעתן של שיברי מאמץ בעצמות אלו.
השורה השניה מכילה את שורת העצמות הגליליות המקורבות של אצבעות כף הרגל ( proximal phalangs ), אלו הן העצמות הארוכות והמאסיביות ביותר באצבעות כף הרגל.
השורה השלישית מכילה את העצמות הגליליות המרכזיות של אצבעות כף הרגל , ולבסוף חותמות את מבנה האצבעות בכף הרגל הן שורת העצמות המרוחקות של אצבעות כף הרגל ( distal phalangs ).
להבדיל משאר אצבעות כף הרגל אצבע הבוהן הגדולה מורכבת משתי עצמות אורכיות: proximal+distal phalang, וחסרה את העצם המרכזית, כלומר השורה הראשונה זו של הבוהן מורכבת משתי שורות עצמות בלבד.
עובדה זו מוסיפה לאצבע הבוהן הגדולה קשיחות מבנית ועמידות בעומסים בהם צריכה לעמוד, מאידך קשיחות זו באה על חשבון ירידה בגמישות של אצבע הבוהן הגדולה לעומת שאר אצבעות כף הרגל.
לאורך כף הרגל הקידמית, החל משורת הפרקים שבין עצמות הטרסל ( שלושת ה cuniforms והcuboid) לעצמות המטטרסל ועד הפרקים המרוחקים של האצבעות קיימים ארבע שורות של מפרקים.


גולשים שקראו פרק זה התעניינו בפרקים נבחרים על מדרסים, נעלי ריצה, כאבים בכף הרגל.

שמות אצבעות כף הרגל

שמות אצבעות כף הרגל מכונות בהונות, בעגה המקצועית נהוג למספר את אצבעות כף הרגל כאשר הבוהן הגדול מכונה אצבע מספר אחת, והמספרים עולים עד לבוהן הקטנה הלא היא אצבע מספר חמש.
מאידך יש המכנים, והאקדמיה ללשון תומכת בכך, את שמות אצבעות כף הרגל על פי שמות אצבעות כף היד.

שורת המפרקים הראשונה tarsometatarsal joints
המפרקים בין המטטרסוסים intermetatarsal joints
שורת המפרקים השניה metatarsalphalangeal joints
שורות מפרקי אצבעות כף הרגל interphalageal joints joints
סוגים שונים - כף רגל קידמית