נתיאחראי על איסוף החומר והעריכה: שטיין נתי פיזיותרפיסט מומחה לפציעות ספורט, רפואת כף רגל בניה והתאמה של מדרסים. בוגר תואר ראשון  b.a.p.t באוניברסיטת תל אביב, בוגר תואר שני  בפיזיותרפיה m.a.p.t מאוניברסיטת באר שבע, בעל תואר מאמן מוסמך של ווינגייט, ובוגר קורס מדרסים והנעלה רפואית של מכללת שיאים.
מנהל ש.פ.א מרכז אורתופדי  מכון בוטיק למדרסים המתמחה במתן פתרונות לבעיות כף רגל  בעלי תקן איכות גבוה מכל הסוגים.
כתובת מייל לשאלות והארות   nati.shtain@gmail.com             כתובת הקליניקה: חולון, יהושוע רבינוביץ 58, מרכז דר-גת          טלפון: 035169361 \ 0528306095  
אנה פרגנו לקידום האתר על ידי לחיצה על מקש:      :
למייל מהיר:    מעטפה       לדף גוגל:    מעטפה       לדף פייסבוק:    מעטפה

כף הרגל   >  כף רגל אחורית   >  עצם הטיביה

5.a- עצם הטיביה :

הינה עצם ארוכה, מעובה וחזקה, ונחשבת כעצם השניה בגודלה בגוף לאחר עצם הפמור. עצם הטיביה נושאת כ 80-85% ממשקל הגוף ובזמן הליכה נמדדו עומסי דחיסה של פי 4.7 ממשקל גוף האדם על גבי עצם הטיביה.
בצידה העליון, הפרוקסימלי יוצרת עצם הטיביה את מפרק הברך, הנוצר בין עצם הטיביה ועצם הפמור ( עצם השוקה ועצם הירך ), בחלקה התחתון יוצרת הטיביה את המשטח העליון של מפרק הקרסול \ כף הרגל.
לגוף המרכזי של עצם הטיביה צורת מנסרה מוארכת, המחולקת לשלושה משטחים של העצם.
הרכס הקידמי, בקידמת השוקה בולט לפנים ומכונה השין של הטיביה.
הגבול המדיאלי אחורי של הטיביה מהווה נקודת מוצא לשריר המכופף הארוך של האצבעות ושריר הסולאוס אשר מבצע פלנטר פלקשון בכף הרגל.
הגבול הלטראלי אחורי של עצם הטיביה מהווה מוצא לשריר הטיבאלי האחורי \ טיביאליס פוסטריור אשר מבצע פלנטר פלקשון בכף הרגל, ואינוורזיה של כף הרגל.
והגבול הלטראלי קידמי מהווה מוצא לשריר הטיביאליס הקידמי אשר מבצע דורסי פלקשון בכף הרגל, ואינוורזיה של כף הרגל.
הגבול הלטראלי של הטיביה מהווה לכל אורכו מוצא ל: אינטרוסאוס ממברנה הנמתחת בין עצם הטיביה ועצם הפיבולה. בפן התחתון של הטיביה נמצא הפטישון המדיאלי.
אספקת הדם לעצם הטיביה מגיעה משני כלי דם עיקריים:
nutrient artery
anterior tibial arteryגולשים שהתעניינו בעמוד זה התעניינו גם בפרק על מדרסים, בפרק על כאבים בכף הרגל, בפרק על פלטפוס ובפרק על דורבן בכף הרגל.
עצם הטיביה