נתיאחראי על איסוף החומר והעריכה: שטיין נתי פיזיותרפיסט מומחה לפציעות ספורט, רפואת כף רגל בניה והתאמה של מדרסים. בוגר תואר ראשון  b.a.p.t באוניברסיטת תל אביב, בוגר תואר שני  בפיזיותרפיה m.a.p.t מאוניברסיטת באר שבע, בעל תואר מאמן מוסמך של ווינגייט, ובוגר קורס מדרסים והנעלה רפואית של מכללת שיאים.
מנהל ש.פ.א מרכז אורתופדי  מכון בוטיק למדרסים המתמחה במתן פתרונות לבעיות כף רגל  בעלי תקן איכות גבוה מכל הסוגים.
כתובת מייל לשאלות והארות   nati.shtain@gmail.com             כתובת הקליניקה: חולון, יהושוע רבינוביץ 58, מרכז דר-גת          טלפון: 035169361 \ 0528306095  
אנה פרגנו לקידום האתר על ידי לחיצה על מקש:      :
למייל מהיר:    מעטפה       לדף גוגל:    מעטפה       לדף פייסבוק:    מעטפה

כף הרגל   >  כף רגל אחורית   >  שרירי המדור העמוק בשוקה

המדור האחורי העמוק של כף הרגל, שריר הטיביאליס פוסטריור

המדור האחורי העמוק של כף הרגל נמצא בפן האחורי של השוקה, תחת השכבה השיטחי הכוללת את שריר הגסטרוקנמיוס והסולאוס, מופרד משכבה זו על ידי אפונרוזה.
המדור האחורי העמוק של כף הרגל מכיל שלושה שרירים עיקריים: מכופף האצבעות הארוך המשמש כמכופף מישני לקרסול אך גם כמכופף ראשי לאצבעות, מכופף הבוהן הארוך המשמש כמכופף מישני לקרסול ומכופף ראשי לבוהן, ושריר הטיביאליס האחורי המשמש כאינוורטור ופלקסור של הקרסול וכמייצב דינאמי חשוב של הקשת האורכית בכף הרגל.
המדור האחורי אחראי על תנועת הכפוף והאינוורזיה של הקרסול וכיפוף האצבעות, השרירים יוצאים בעיקר מהשליש המרכזי והשלש העליון של הטיביה , הפיבולה והאפונרוזה המפרידה בינהם. (מה  שמות של אצבעות הרגליים)
מבנה כף הרגל שריר גסטרוקנמיוס


השרירים יורדים אל מאחורי המלאולוס המדיאלי, עוברים בתעלה הטרסאלית ומסתובבים חדות לפנים.

מבנה כף הרגל שריר גסטרוקנמיוס
קיימים מקרים של קומפרטמנט סינדרום של המדור האחורי עמוק, מקרים אלו יבואו ליידי ביטוי בחולשת השרירים המכופפים את האצבעות, חולשת הטיביאליס האחורי אך מקרים אלו נדירים ולרוב יתרחשו בעקבות חבלה מקומית או קרע של אחד מהשרירים המדוברים.

גולשים שהתעניינו בעמוד זה התעניינו גם בפרק על מדרסים, בפרק על כאבים בכף הרגל, בפרק על פלטפוס ובפרק על דורבן בכף הרגל.

 


שריר הטיביאליס האחורי בכף הרגל

שריר הטיביאליס האחורי יוצא מהשליש העליון של עצם הטיביה, עצם הפיבולה והממברנה שבינהם, משם יורד שריר הטיביאליס האחורי לעבר המלאולוס המדיאלי, עובר מאחורי המלאולוס המדיאלי ( בתוך התעלה הטרסאלית ) פונה לפנים ומתחבר לראשי המטטרסוסים 2,3,4 כמו גם לעצמות הקוניפורם השני והשלישי ולעצם הקובואיד.
שריר הטיביאליס פוסטריור בכף הרגל מעוצבב על ידי העצב הטיבאלי, על ידי הסיגמנטים הלומברים l5-s1.
שריר הטיביאליס פוסטריור בכף הרגל מקבל את אספקת הדם שלו מהעורק הטיבאלי האחורי.
תפקידו העיקרי של שריר הטיביאליס פוסטריור בכף הרגל הוא ביצוע אינוורזיה בקרסול, כמו כן עוזר השריר בתנועת הפלנטר פלקשיון של מבנה כף הרגל.
תפקיד נוסף שמבצע שריר הטיביאליס פוסטריור הוא ייצוב מדיאלי של הקרסול .
לטיביאליס פוסטריור תפקיד מרכזי בייצוב מבנה הקשת המדיאלית הפרוסה לאורכה של כף הרגל ומונע קריסה היפר פרונטורית של כף הרגל.
מבנה כף הרגל שריר גסטרוקנמיוס
שריר מכופף האצבעות הארוך בכף הרגל

האחז הפרוקסימאלי של מכופף האצבעות הארוך בכף הרגל נמצא בשליש המרכזי של הטיביה האחורית, משם יורד השריר לעבר המלאולוס המדיאלי חוצה מעט מאחוריו את המלאולאי בתוך התעלה הטרסאלית (יחד עם מכופף האגודל הארוך ושריר הטיביאליס האחורי ( ופונה לפנים עובר שיטחית למכופף האגודל ומתפצל לארבעת האצבעות, יוצר אחז בבסיס הפלאנג הדיסטאלי.
מכופף האצבעות הארוך מעוצבב על ידי העצב הטיביאלי, על ידי הסיגמנטים הלומברים s1-s2.
מכופף האצבעות הארוך משמש לכיפוף כ 4 הפלאנגים המרוחקים באצבעות הלטראליות, כמו כן משמש מכופף האצבעות הארוך לכיפוף ולאינברזיה של הקרסול ולתמיכה  דשלקשת חיצונית של כף הרגל.
מבנה כף הרגל שריר גסטרוקנמיוס

מכופף הבוהן הארוך בכף הרגל

המכופף הארוך של הבוהן בכף הרגל מהווה את השריר החזק מבין שלושת שרירי הקומפרטמנט \ המדור האחורי העמוק ברגל. מוצא שריר המכופף הארוך של הבוהן בכף הרגל בשליש המרכזי אחורי של הפיבולה, השריר יורד לעבר המלאולוס המדיאלי עובר מאחוריו בתוך התעלה הטרסאלית, ופונה לפנים לעבר הבוהן, עובר בין המכופפים הקצרים של הבוהן ונאחז בבסיס הפלאנג הדיסטאלי של הבוהן.
תפקידו העיקרי של מכופף האגודל הארוך בכף הרגל הוא כיפוף האגודל לכל אורכו, אך הוא משמש גם כפלקסור ואינברטור משמעותי בקרסול ואף משמש כתומך של הקשת האורכית המדיאלית הפרוסה לאורך כף הרגל.
תפקיד משמעותי אותו מבצע המכופף הארוך במהלך שלבי ההליכה מתבצע בסוף שלב הדריכה סופית אז נכנס מכופף הבוהן הארוך לפעילות עצימה, במהלך שלב זה נופל עומס משקל הגוף על הבוהן וזו כנגד העומסים הגבוהים דוחפת את הקרקע לאחור, ולמעשה מניעה את הגוף לפנים  (לקריאת חומר נוסף בנושא עצמות ססמואידיות, ססמואידיטיס).
השריר מעוצבב על ידי העצב הטיביאלי, על ידי הסיגמנטים הלומברים l5-s2.


כף הרגל שריר הפלנטריס


-

 כף הרגל העצב והעורק הטיביאלי

כלי דם ועצבים במדור האחורי של כף הרגל

במרכז המדור האחורי עובר העצב הטיביאלי, עצב זה מספק את העיצבוב לכלל שרירי המדור האחורי ומנקז את סיגמנטים l4-5-s1-s2. בסמוך לעצב הטיביאלי נמצא כלי הדם המרכזי במדור האחורי זהו העורק הטיביאלי האחורי, שאספקת הדם שלו מגיע מהעורק הפופלטיאלי.