נתיאחראי על איסוף החומר והעריכה: שטיין נתי פיזיותרפיסט מומחה לפציעות ספורט, רפואת כף רגל בניה והתאמה של מדרסים. בוגר תואר ראשון  b.a.p.t באוניברסיטת תל אביב, בוגר תואר שני  בפיזיותרפיה m.a.p.t מאוניברסיטת באר שבע, בעל תואר מאמן מוסמך של ווינגייט, ובוגר קורס מדרסים והנעלה רפואית של מכללת שיאים.
מנהל ש.פ.א מרכז אורתופדי  מכון בוטיק למדרסים המתמחה במתן פתרונות לבעיות כף רגל  בעלי תקן איכות גבוה מכל הסוגים.
כתובת מייל לשאלות והארות   nati.shtain@gmail.com             כתובת הקליניקה: חולון, יהושוע רבינוביץ 58, מרכז דר-גת          טלפון: 035169361 \ 0528306095  
אנה פרגנו לקידום האתר על ידי לחיצה על מקש:      :
למייל מהיר:    מעטפה       לדף גוגל:    מעטפה       לדף פייסבוק:    מעטפה

כף הרגל   >  כף רגל אחורית   >  מפרק הטיביו פיבולרי המרוחק

כף הרגל האחורית- מפרק הטיביו-פיבולרי המרוחק (בין  עצם הטיביה ובין עצם הפיבולה)


מפרק הטיביו פיבולרי המרוחק בכף הרגל האחורית

המפרק הטיביו-פיבולרי המרוחק הוא מפרק מסוג "סינדסמוזיס" הנוצר על ידי המשטח הקמור של עצם הפיבולה הדיסטאלית והמשטח הקעור של עצם הטיביה הדיסטאלית, המפרק אינו מכיל משטח סחוסי וניתמך על ידי חמש רצועות:
  1. anterior tibiofibular ligament \ ליגמנט קידמי בין העצמות פיבולה - טיביה בכף הרגל

  2. posterior tibiofibular ligament \ ליגמנט אחוריי בין העצמות פיבולה - טיביה בכף הרגל

  3. inferior transverse ligament \ ליגמנט רוחבי בין העצמות טיביה - פיבולה בכף הרגל

  4. interosseous ligament \ ליגמנט אינטרוססאי בין העצמות טיביה - פיבולה בכף הרגל

  5. posterior intermalleolar ligament \ ליגמנט אחורי בין המלאולוס המדיאלי של עצם הטיביה והמלאולוס הלטראלי של עצם הפיבולה בכף הרגל


פרק כף הרגל האחורית
גולשים שהתעניינו בעמוד זה התעניינו גם בפרק על מדרסים, בפרק על כאבים בכף הרגל, בפרק על פלטפוס ובפרק על דורבן בכף הרגל.


תפקידן העיקרי של הרצועות AITFL ( הרצועה הקידמית בין עצם הטיביה ועצם הפיבולה בכף הרגל ) והרצועה PITFL ( הרצועה האחורית בין עצם הטיביה ועצם הפיבולה בכף הרגל ) היא להדק ולהצמיד את הטיביה לפיבולה בפן המרוחק של השוקה, בפרק הטיבו פיבולרי המרוחק.

ה interosseus lig, מהווה המשך דיסטאלי לפן המרוחק של ה interosseous membrane ( הרצועה הנפרסת לאורך כל השוקה בין הטיביה והפיבולה מהדקת אותן ), ונחשב למשמעותי ביותר מבין הליגמנטים של הפרק הטיביופיבולרי המרוחק, גם ליגמנט זה נושא בתפקיד של הידוק הטיביה לפיבולה בפרק הטיביו הפיבולרי המרוחק בקרסול, ומונע דיסלוקציה של עצם הפיבולה.

pitfl ( ליגמנט אחורי בין עצם הטיביה ועצם הפיבולה )הרצועה ממוקמת עמוק בפן האחורי של הפרק הטיביופיבולרי המרוחק, ותפקידה להעמיק את המשטח הקעור של הטיביה, ולמנועה דיסלוקציה אחורית של עצם הטלוס בפרק הטלו-קרורל בקרסול.

תפקידו של ה: posterior intermalleolar ligament אינו ברור דיו, אך מחקרים אחרונים מאששים את מעורבותו בסינדרום הצביטה האחורית בו מופיע כאב אחורי צידי בתגובה לכיפוף פלנטרי של כף הרגל.

אף על פי שלפיבולה אין מגע ישיר עם קו מרכז הכח העובר דרך השוקה, מערך ליגמנטים הדוק וחזק זה, מעביר כ 16-17% ממשקל הגוף דרך הפיבולה.

מספר מחקרים שבוצעו על גופות, הדגימו כי הפרק הטיבו פיבולרי המרוחק עובד כמעט ללא הפרעה גם לאחר שבר של הפיבולה המרוחקת כ 5 ס"מ מעל הפרק הטיבו-פיבולרי המרוחק מרמזות כי לרצועות סביב הפרק יכולת יצוב והעברת עומסים גבוה מאוד.
הסימפטומים האופיינים לקרע של הרצועות בפרק הטיביופיבולרי המרוחק הם כאבים בכף הרגל הקדמית המתגבר בנשיאת משקל, בתנועת דורסי פלקשון ובתנועה של רוטציה חיצונית בכף הרגל.

פרק כף הרגל האחורית
לפרק תנועה מינימאלית המאפשרת פתיחה של הפרק (התרחקות הטיביה מהפיבולה) בת כ 2 מילימטרים בזמן ביצוע תנועת היישור הגבי  תנועה נוספת המתרחשת בפרק היא עליית הפיבולה במהלך תנועת ה- dorsi flexon.
תנועה היוצרת לקראת סוף טווח התנועה ( dorsi flexion ). לחץ על הפרקים שבין עצם הטיביה ועצם הפיבולה:
ה- inferior tibio fibular joints , וה- suprior tibio fibular joints בקרסול ובברך בהתאמה.
עצמות ופרקים של הקרסול פציעה של משטח הסינדסמוזיס של המפרק הטיביו-פיבולרי המרוחק עשויה להתרחש בעקבות טראומה סיבובית הכוללת סיבוב חיצוני של כף הרגל, בשלוב פרונציה או אבדוקציה של כף הרגל ואף במקרים מסויימים עשויה הפציעה לכלול שבר מקומי, אשר עשוי להוביל לניתוח קיבוע הפרק הטיביופיבולרי המרוחק.
בדיקות העשויות לאושש פציעה במשטח הפירקי הם:
1- בדיקת דחיסה של עצם הטיביה ועצם הפיבולה המרוחקות.
2- מבחן הרוטציה החיצונית של כף הרגל.
3- מוביליזציה של הפיבולה על גבי הטיביה.