נתיאחראי על איסוף החומר והעריכה: שטיין נתי פיזיותרפיסט מומחה לפציעות ספורט, רפואת כף רגל בניה והתאמה של מדרסים. בוגר תואר ראשון  b.a.p.t באוניברסיטת תל אביב, בוגר תואר שני  בפיזיותרפיה m.a.p.t מאוניברסיטת באר שבע, בעל תואר מאמן מוסמך של ווינגייט, ובוגר קורס מדרסים והנעלה רפואית של מכללת שיאים.
מנהל ש.פ.א מרכז אורתופדי  מכון בוטיק למדרסים המתמחה במתן פתרונות לבעיות כף רגל  בעלי תקן איכות גבוה מכל הסוגים.
כתובת מייל לשאלות והארות   nati.shtain@gmail.com             כתובת הקליניקה: חולון, יהושוע רבינוביץ 58, מרכז דר-גת          טלפון: 035169361 \ 0528306095  
אנה פרגנו לקידום האתר על ידי לחיצה על מקש:      :
למייל מהיר:    מעטפה       לדף גוגל:    מעטפה       לדף פייסבוק:    מעטפה
 

אבחון וטיפול בכאב לאורך השוק- שין ספלינט                 

כאב בשוק - שין ספלינט , הופעה וסימפטומים:

שין ספלינט

שין ספלינט מתואר ככאב דיפוזי בפן המדיאלי אחורי של השליש המרוחק של עצם הטיביה, הופעת הכאב בשוק בקרב ספורטאים פעילים תהיה לרוב עמוק בתוך העונה, לאחר שהופעל עומס מתמשך על הרגל, אך עשוי להופיע בקרב אתלטים לאחר תקופת מנוחה ארוכה וחזרה לאימונים בסולם מאמצים לא מתאים, או לאחר שינוי תוכנית אימונים, הנעלה או משטחי ריצה. כמו כן הבעיה עשויה להופיע אצל חובבים בשל מבנה לקוי, משטחי ריצה לא תקינים או סגנון ריצה לקוי.
טיב ועוצמת הכאב בשוק עשויים להשתנות על פי חומרת הנזק והמבנים הפגועים, במצבים קלים הכאב בשוק יופיע בזמן פעילות מאומצת ויעלם בזמן מנוחה, אך במצבים קשים עשוי להופיע השין ספלינט גם במנוחה לגרום לצליעה והגבלת פעילות ניכרת.
הכאב בשוק המאפיין את בעיית ה שין ספלינט עשוי להפריע לאורך היום, אך לרוב יופיע בתחילתו של אימון גופני ילך וידעך לאורך האימון אך יופיע שוב, מוגבר, לאחר האימון.
לעיתים עשויה להופיע נפיחות קלה סביב הפן המדיאלי של עצם הטיביה, ובהעברת כף היד על האיזור הפגוע, לאורך עצם הטיביה, אנו עשויים לחוש חוסר סדירות ובליטות של עצם הטיביה, מגע באיזור ואפילו קל יהיה מלווה בכאב דיפוזי חד. כמו כן לאחר ביצוע אימון כאשר המקום גרי ביצוע כיפוף של האצבעות והקשת האורכית עשויים לגרות את הכאב הרלוונטי .

פרקים נוספים בנושא:

שין ספלינט ראשי.
shin splints: מידע לאנשי רפואה.
אבחון וטיפול: כאבים בשוק .
שין ספלינט תרגילים.


גולשים שהתעניינו בפרק זה התעניינו גם בנושא המדרסים, בנושא פלטפוס, בנושא נעלי ריצה ובנושא דורבן וכאבים בכף הרגל.


איבחון: שין ספלינט

שין ספלינט הינה תופעה רחבה המתארת סדרה רחבה של פתולוגיות הנוגעות לעצם,לרקמת החיבור ולשרירים סביב עצם הטיביה, אבחון מדוייק של הרקמה הפגועה עשוי להיות קשה ולרוב לא ממש נחוץ מאחר והטיפול המומלץ כיום אינו מתייחס לרקמה המטופלת.
אבחון מדוייק של שין ספלינט עשוי להיות משימה לא קלה מאחר וסימפטומים רבים עשויים להתערבב ולהקשות על מציאת הפתולוגיה הספציפית המגורה. שימוש באמצעים כמו: צילום רנטגן, סריקת ומיפוי עצמות, mri, ומדידת הלחץ בקומפרטמנט נהוגות כעזרה לאבחון הבעיה הספציפית אך במקרים רבים אינה מביאה עימה תשובות רבות.
לרופא המאבחן יהיה חשוב לאסוף בצורה מסודרת את ההסטוריה הרפואית האישית ואף המשפחתית ( שברי מאמץ או כאבים לאורך השוקה ) , חשוב לאתר את ההתנהגות של הכאבים לאורך היום, כיצד הכאב בשוק מגיב לפעילות גופנית, למשטחי ריצה שונים ולהנעלה.
בדיקה פיזית תאתר את מיקום הכאב בשוק, ופעילויות מגרות כאב כמו כיפוף האצבעות או הקשתה של הקשת האורכית ב כף הרגל עשויות לעורר כאב בשוק. במהלך הבדיקה יש לבדוק את מנח הרגל במנח סטטי עם ובלי נשיאת משקל כמו גם מנח דינאמי תוך התבוננות על תבנית ההליכה ואיתור ליקויים סטטיים ודינאמיים.
טיפול בשין ספלינט

הטיפול בשין ספלינט \ כאב בשוק  עשוי להשתנות ממטופל למטופל בהתאם לחריפות הבעיה, המבנים הפגועים, הבעיות המבניות וכו.
הטיפול הראשוני יכלול מנוחה מוחלטת או מנוחה יחסית ( ביצוע פעילות אירובית אחרת כמו שחיה או אופניים או כל פעילות שאינה מגרה כלל את הכאב בשוק), המנוחה עשויה להמשך בין מספר שבועות ועד מספר חודשים, כמו כן ניתן לטפל בשלב זה על ידי: עיסוי מקומי, קרח, טיפול אלקטרו תרפי, טיפול נוגד דלקת או נוגד כאב, זרקות מקומיות וכדומה.
הטיפול בשלב המאוחר יותר יכלול אימון ומתיחות מתונות של השרירים הרלוונטים, שימוש בחבישת לחץ של השוקה ( לרוב מנאופרן ), בניית תוכנית אימון מסודרת הכוללת התחשבות במשטחי הריצה, סולם המאמצים, סוגי ועוצמות הפעילויות השונות.
כמו כן קיימת חשיבות להתאמת מדרסים ובחירת נעליים מתאימות בעלות בולם זעזועים איכותי למנעת עומסי ייתר אצל המטופל.


ש.פ.א והטיפול בשין ספלינט

הטיפול בשין ספלינט מחולק באופן סכימטי לשתי שלבי טיפול, השלב הראשוני מטרתו הורדת הרגישות והכאבים מגבילי הביצוע לאורך השין של הטיביה והשלב השני כולל חזרה מדורגת מלווה לפעילות הספורטיבית.

השלב  הראשון: כולל את האבחון של הבעיה, הערכה של ליקויים מבניים, ליקויים בתוכנית האימון, בהנעלה או במשטחי הריצה העשויים לתרום להופעת השין ספלינט, התאמת נעליים ומדרסים במידת הצורך.
בשלב זה מצאנו כי הטיפול היעיל ביותר להורדת הסימפטומים מגבילי הביצוע של שין ספלינט כולל שילוב של מספר טכניקות של "דיקור יבש", עסוי עמוק וטיפול אלקטרו תראפי  ומביא לירידה דרמטית ברגישות המקומית ובכאבים אותם חווה המטופל. פזה זו כוללת כ4 טיפולים הנעשים בקצב של אחד ל3-4 ימים, לאורך תקופה זו (עד 14 יום) בשלב זה המטופל יהיה במנוחה חלקית.

השלב השני: מהווה את השלב הקריטי ביותר וכולל חזרה לתוכנית האימונים ,הצלחתו של שלב זה תלויה מאוד בסובלנות ובשיתוף הפעולה של המטופל, שלב זה יכלול המשך  הטיפולים התומכים לצד בניית תוכנית חיזוקים, מתיחות וייצוב של הרגל, בפזה זו נדגיש שינוי בסגנון הריצה וסולם מאמיצים איטי וחכם. לאורך פזה זו טיפולים יעשו אחת לשבוע-שבועיים בהתאם לצרכים.פרקים נוספים בנושא:

שין ספלינט ראשי.
shin splints: מידע לאנשי רפואה.
אבחון וטיפול: כאבים בשוק .
שין ספלינט תרגילים.